Szkoła Podstawowa Im. Bolesława Prusaw Przybysławicach

A A A Kontrast
r. Imieniny:
Gmina Garbów
 
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości
 
BIP
 
e-Dziennik
 
 
 
 
 

"Zagrajmy o przyszłość" - Wyjazd do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą

14.03.2018
"Zagrajmy o przyszłość" - Wyjazd do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą Uczniowie naszej szkoły, którzy biorą udział w projekcie edukacyjnym "Zagrajmy o przyszłość" odwiedzili Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Młodzież wysłuchała wykładu pt. "Promieniowanie jonizujące", a następnie osoba prowadząca wytłumaczyła nam najważniejsze fizyczne aspekty działania reaktora jądrowego. Na cześć słynnej polskiej noblistki Marii Skłodowskiej- Curie reaktor nazwano MARIĄ. MARIA jest reaktorem badawczym i doświadczalno-produkcyjnym.

Po części teoretycznej przyszedł czas na zwiedzanie. Po dokładnej kontroli mogliśmy wejść na teren reaktora. Względy bezpieczeństwa wymagały sprawdzenia też czy nie jesteśmy napromieniowani. 

Przykładem znaczenia pracy reaktora dla medycyny jądrowej jest napromienianie tarcz uranowych, dzięki czemu można uzyskać molibden 99, a z niego - technet 99m. To podstawowy składnik wszystkich procedur w terapii onkologicznej (ponad 80 proc. udziału).

W ubiegłym roku NCBJ osiągnął 18 proc. światowych dostaw tego izotopu. Reaktor wytwarza też całą gamę innych radioizotopów, które stanowią bazę preparatów eksportowanych pod marką POLATOM do 76 krajów na całym świecie. Dowiedzieliśmy się, że jeden tydzień pracy reaktora MARIA oznacza pomoc dla stu tysięcy pacjentów.

M. Reszka

 

 

wp-20180219-14-22-46-pro_749e7.jpg slide-image-1_71104.jpg ncbj-lot-02-800_184ae.jpg
Powrót