Uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Wsi Lubelskiej.
Podczas lekcji muzealnej na temat: ”Salon i izba” uczniowie zapoznali się z otoczeniem i warunkami w jakich żyli i bawili się Kazio z Marysią – dzieci wiejskie oraz Januszek z Zosią – dzieci z rodziny ziemiańskiej. W izbie wiejskiej dzieci zobaczyły przykłady zabawek Kazika (kółko toczone, tarapat). Przy pomocy rekwizytów, chociażby takich jak nosidła do wody
czy maselnica, poznają niełatwą codzienność życia dzieci wiejskich. Potem przenieśliśmy się do dworu ziemiańskiego.
Tu, w pokoju chłopięcym i w salonie dzieci poznały m.in. zainteresowania Januszka. Poznały różnice w budowie dworu ziemiańskiego i chałupy wiejskiej.
Po lekcji muzealnej wyruszyliśmy na spacer po skansenie. Zajrzeliśmy do XVII - wiecznego Kościoła z Matczyna, byliśmy w okólniku i niejednej izbie. W miasteczku, na rynku zajrzeliśmy m.in. do: gabinetu dentysty, zakładu szewca
i na pocztę. Pobyt w muzeum pod opieką to kopalnia wiedzy o kulturze, architekturze i tradycjach Lubelszczyzny.
Katarzyna Sugier