Szkoła Podstawowa Im. Bolesława Prusaw Przybysławicach

A A A Kontrast
r. Imieniny:
Gmina Garbów
 
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości
 
BIP
 
e-Dziennik
 
 
 
 
 

Jak wspierać ucznia w okresie zdalnego nauczania?

25.03.2020
Jak wspierać ucznia w okresie zdalnego nauczania? Szanowni Rodzice i Opiekunowie Naszych Uczniów, znaleźliśmy się w nowej i trudnej dla nas wszystkich sytuacji. Jest ona wyjątkowa szczególnie dla dzieci, które bardziej emocjonalnie postrzegają świat. Na pewno towarzyszy im w tym momencie poczucie zagrożenia, niepewność i lęki. Potęguje to napływ wielu niepokojących informacji z kraju i ze świata, zaburza się ich poczucie bezpieczeństwa. Tęsknią za szkołą, za zabawą i kontaktami z rówieśnikami, za obecnymi dotychczas schematami. A wokół nowa, nietypowa rzeczywistość i ogromna rola Rodziców, którzy muszą w tym momencie wyjaśnić ją dzieciom i oswoić je z nią.

Edukacja zdalna to nowe doświadczenie i duże wyzwanie dla uczniów, nauczycieli i Rodziców. Wymaga zaangażowania i zmiany stylu dotychczasowej pracy, zarówno ze strony nauczycieli, uczniów jak i Rodziców. Aby dziecko mogło spokojnie uczyć się w domu, warto porozmawiać z nim na temat wirusa oraz wyjaśnić, że wszystkie  zapobiegawcze działania  służą spowolnieniu rozprzestrzeniania się epidemii.

Poniżej zamieszczamy wskazówki i rady, które mogą  okazać się przydatne w okresie samodzielnej nauki w domu.

 

  Krok 1   Jak motywować dziecko do systematycznego uczenia się w domu?

1.  Dobrą praktyką jest ustalenie określonej, stałej pory na naukę (najlepiej w godzinach rannych).  Ustalcie razem z dzieckiem plan dnia i działania: kiedy jest czas na zabawę i rozrywkę, a kiedy na obowiązki. Dziecko nie powinno spędzać większej części dnia przed ekranem laptopa, komputera lub telefonu. Jednak warto dopilnować, by odrabiało lekcje codziennie. To pozwoli mu uniknąć zaległości.                    

2. Dziecko powinno uczyć się systematyczności - wyznaczcie godziny nauki oraz czas przerw: np. uczymy się w godzinach od - do. Małe dzieci potrzebują częstych przerw.

3. Ustalcie także, jak będziecie kontrolować wykonywaną przez dziecko pracę. Można odpytać, sprawdzić notatki, poprosić o wyjaśnienia zapisanych przez dziecko treści.

4. Umówcie się też na sposób pomagania, gdy czegoś nie zrozumie albo nie wie. Ważne jest okazywanie dziecku zainteresowania jego postępami w nauce, nie narzucając się jednak z nadmierną pomocą. Okażcie cierpliwość i zrozumienie.

5. Doceniajcie starania i nawet niewielkie działania związane z uczeniem się w domu.  Nigdy nie zapominajcie, że pochwała za dobrze wykonaną pracę działa na dziecko bardzo motywująco.

6. W sytuacji pojawiających się problemów ze zrozumieniem nowych treści, zachęcajcie dziecko do mailowego kontaktu z nauczycielem przedmiotu.

7. Nie odrabiajcie za dziecko zadań przesłanych przez nauczycieli, a zachęcajcie do działania, bo samodzielne radzenie sobie z zadaniami daje większą satysfakcję i kształtuje poczucie własnej wartości.

 

    Krok 2  Jak zorganizować dziecku warunki do nauki zdalnej w domu?

Na efekty nauki ma wpływ to, w jakich warunkach się uczymy.                                               

1. Zanim dziecko rozpocznie naukę należy zadbać, by nic go nie rozpraszało. Im mniej niepotrzebnych rzeczy tym lepiej.  Przed przystąpieniem do nauki przygotujcie wszystkie podręczniki i pomoce, by później nie przerywać pracy.

2. Zadbajcie o porządek na biurku - uporządkowane miejsce do pracy ogranicza możliwość ewentualnego rozpraszania w trakcie nauki.

3. Ważne jest oświetlenie, dla dzieci praworęcznych światło powinno padać z lewej strony, dla dzieci leworęcznych, z prawej. Najlepiej pracować przy świetle dziennym.

4. Ważna jest też temperatura w pomieszczeniu, w którym dziecko się uczy. Raczej słabo pracuje, gdy jest zimno, po prostu lubimy ciepło.

5. Należy wietrzyć pomieszczenie do nauki. Pamiętajmy też, że  aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania odporności. Dbajmy i o umysł, i o ciało.

6. Należy zatroszczyć się o to, by dziecko zajęło się jedną rzeczą: np.: teraz uczę się matematyki, potem języka angielskiego.

7. Ważne jest  też, by domownicy i młodsze rodzeństwo nie przeszkadzało w skupieniu na nauce.  Cisza w otoczeniu dziecka – wyłączenie telefonu i zbędnych komunikatorów internetowych oraz głośnej muzyki daje szansę na skupienie i koncentrację.

8. Można dyskretnie sprawdzić, czy dziecko faktycznie się uczy.

9. Warto, by Rodzic okazał zainteresowanie tym, co robiło dziecko, porozmawiał o zadaniach/problemach, które opracowywało.

10. No i chwalić. Pochwała Rodzica za wykonaną pracę, daję dziecku satysfakcję i motywuje do dalszej pracy.

11. Przekażmy  też wiedzę o zagrożeniach w sieci - przypomnijmy dziecku podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

     Krok 3  Jak bezpiecznie korzystać z sieci?

Korzystanie z komputera i Internetu pomoże dzieciom w zdalnej nauce i może być świetną formą rozrywki, jednak pod warunkiem, że skorzystają z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Na stronie  http://www.dzieckowsieci.pl/ opublikowane zostały zasady bezpiecznego poruszania się w sieci. Rodzicu, przeczytaj je z dzieckiem, niech zawsze ich przestrzega!

Pamiętaj!

1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem.

2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary.

6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.

8. Szanuj innych użytkowników Internetu Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi  w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.                

10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami.

11. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.

13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.

14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.

15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.

17. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.

18. W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.

 

Podsumowując,

Rodzicu!

1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu.

2. Udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści.

3. Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci.

4. Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu.

5. Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej.

 

Źródło: http://www.dzieckowsieci.pl/

A. Usarek
B. Korzan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót