Szkoła Podstawowa Im. Bolesława Prusaw Przybysławicach

A A A Kontrast
r. Imieniny:
Gmina Garbów
 
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości
 
BIP
 
e-Dziennik
 
 
 
 
 

MASOWE BIEGI PRZEŁAJOWE - PRZYBYSŁAWICE 2008

11.03.2008
MASOWE BIEGI PRZEŁAJOWE  - PRZYBYSŁAWICE 2008 „Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu” - to słowa Wojciecha Oczko, nadwornego lekarza Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy.

60 procent Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej a 80 procent - nie ćwiczy profilaktycznie. Brak ruchu jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia.

Mając powyższe na uwadze, Uczniowski Klub Sportowy „JUNIOR” działający od niedawna przy Zespole Szkół w Przybysławicach zorganizował w niedzielę 19 października 2008r. imprezę rekreacyjno-sportową pn. Masowe Biegi Przełajowe. Miała ona na celu popularyzację najprostszej formy uprawiania sportu – biegu.

Na trasach biegowych usytuowanych nieopodal szkoły udział wzięło łącznie 55 uczestników podzielonych na 9 kategorii „wiekowo-płciowych”. Chociaż pogoda nie rozpieszczała – było słonecznie ale chłodno i wietrznie, humory wszystkim dopisywały a dobry nastrój podtrzymywały najnowsze przeboje „puszczane” przez naszego DJ’a Pana Jacka Deca.

Na „pierwszy ogień” poszły „Skrzaty” czyli dzieci do 6 lat, które miały do pokonania dystans niemalże maratoński – 100m!. W dalszej kolejności wystartowały „Maluchy” a więc uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej, które miały do przebiegnięcia podobną trasę. Od tej kategorii obowiązywał już podział na dziewczęta i chłopców. Następnie swoje umiejętności biegowe zaprezentowali „Młodzicy” – uczniowie kl. IV-VI (biegali na dystansie ok. 1000 – 1400 m) oraz „Juniorzy” czyli gimnazjaliści (1500 – 1800 m). Niewątpliwym „gwoździem” imprezy były biegi „Open”. W tej kategorii swoje możliwości rekreacyjno-wytrzymałościowe na „morderczych” dystansach 1800 oraz 2400m zaprezentowali dorośli fani biegania. W obu kategoriach na starcie stanęło 11 seniorek i seniorów. Rozpiętość wiekowa była równie duża jak długość trasy – od 20 lat do …dziesięciu! Oprócz najdłuższych tras mieli również  dodatkowe zadanie: pokazać najmłodszym, że uprawiać sport można przez długie lata! Z obu zadań wywiązali się bardzo dobrze, osiągając metę w bardzo dobrych nastrojach i niezłej (przeważnie!) kondycji. Tutaj należy dodać, że nasza impreza dość niespodziewanie urosła do rangi międzynarodowej (!), a to za sprawą Państwa Leny i Włodymyra Sidlarczuków, którzy pochodzą z Ukrainy i oboje wzięli udział w biegu i to nie bez sukcesów (patrz: wyniki).

A i walczyć było o co: zwycięzcy otrzymali okazałe puchary a wszyscy uczestnicy dyplomy oraz nagrody rzeczowe – oczywiście sportowe (piłki, rakietki do badmintona, tenisa).

W poszczególnych kategoriach najlepsi byli:

  • „Maluchy”– I m-sce Usarek Jasio, II – Franek Gniot, III – Zuzia Gniot
  • „Skrzaty” –

dziewczęta: I – Łuczywek Nina, II – Łuczywek Maja, III – Serewa Angelika

chłopcy: I – Piwko Marek, II – Adamczyk Wiktor, III – Selwesiuk Rafał

  • „Młodzicy” –

dziewczęta: I – Kamińska Sylwia, II – Gniot Marcelina, III – Kolibska Małgorzata

chłopcy: I – Kozieł Krzysztof, II – Sokołowski Łukasz, III – Łuczywek Marek

  • „Juniorzy” –

dziewczęta: Tomasiak Katarzyna, II – Sołtys Katarzyna, III – Wójtowicz Natalia

chłopcy: I – Sumorek Przemysław, II – Mazur Mariusz, III – Tomasiak Andrzej

  • „Open”

– Kobiety: I - Sidlarczuk Lena, II – Filipiak Ilona, III – Zwolak Anna, IV – Czupryn Elżbieta

- Mężczyźni: I – Filipiak Mariusz, II – Mazur Michał, III – Filipiak Marcin oraz tuż za nimi: Sidlarczuk Włodzimierz, Łuczywek Leszek, Okuniewski Jacek i doktor Józef Zwolak, który tylko z racji funkcji jaką sprawował w imprezie nie biegł z przodu gdyż musiał mieć na oku całą stawkę zawodników!

 

W tzw. międzyczasie zawodnicy  oraz kibice mogli obejrzeć występy naszych uczniów, którzy pod opieką  swoich wychowawców zaprezentowali krótkie programy artystyczne – śpiewy, tańce, quizy.

Podsumowując – impreza była ze wszech miar udana, co potwierdzają uczestnicy oraz kibice i goście. Nie mogłaby się ona odbyć bez wsparcia wielu osób i instytucji, którzy bezpośrednio a także pośrednio przyczynili się do jej realizacji.

Organizatorzy składają podziękowania: Bankowi Spółdzielczemu w Nałęczowie o/Garbów a szczególnie Panu Andrzejowi Wartaczowi za przyjęcie zaproszenia i zaszczycenie nas swoją obecnością, Bankowi Spółdzielczemu w Niemcach o/Garbów, Urzędowi Gminy Garbów, Panu Markowi Zadurze – za wsparcie finansowe,  Komendantowi Komisariatu Policji w Niemcach - za zabezpieczenie tras biegowych, Panu doktorowi Józefowi Zwolakowi – za sprawowanie opieki medycznej a przede wszystkim za przykładny udział w biegu, Paniom: Barbarze Bogucie – za „konferansjerkę” oraz gorące zagrzewanie wszystkich uczestników do jeszcze większego wysiłku, Zofii Góreckiej i Elżbiecie Czupryn - za prowadzenie „sekretariatu” zawodów, Agacie Filipiak i Ilonie Filipiak oraz Panu Włodkowi Sidlarczukowi -  za pomoc techniczną, Panu Jackowi Decowi – za oprawę muzyczną, Paniom wychowawczyniom  Wiesławie Schab i Magdalenie Reszce oraz ich wychowankom – za przygotowanie i zaprezentowanie części artystycznej, Pani Małgorzacie Karkosz , która czuwała nad porządkiem w szkole, Dyrekcji szkoły, która w osobach Pań Beaty Ornal, Anny Zarzeki i Anny Pacek przybyła na naszą imprezę - przede wszystkim za ciepły uśmiech oraz atmosferę jaką tworzyły w czasie trwania zawodów i tworzą wokół sportu w naszej szkole. Dziękujemy również naszym gimnazjalistom, którzy nie bacząc na chłód pomagali policjantom w zabezpieczeniu tras biegowych.

Były to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie nasze zmagania biegowe. W przyszłym roku organizatorzy zapowiadają jeszcze większą frekwencję, lepszą pogodę oraz jeszcze więcej atrakcji. Już dziś więc zapraszamy do biegania na co dzień oraz uczestnictwa w przyszłorocznych MASOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH w Przybysławicach.

 

J. Okuniewski, M. Filipiak,

UKS „JUNIOR” PRZYBYSŁAWICE

 

 
Powrót